تبلیغات
کاپیتان کلیپ - انسان دوستی، سرمایه معنوی بچه های جهادی گروه “منتظران ظهور”/ ماجرای توصیه یک شهید به دستیار دندان پزشک

انسان دوستی، سرمایه معنوی بچه های جهادی گروه “منتظران ظهور”/ ماجرای توصیه یک شهید به دستیار دندان پزشک

دوشنبه 29 خرداد 1396 02:38 ق.ظ

 

انسان دوستی، سرمایه معنوی بچه های جهادی گروه "منتظران ظهور"/ ماجرای توصیه یک شهید به دستیار دندان پزشک • عرش بلاگ

 • انسان دوستی، سرمایه معنوی بچه های جهادی گروه "منتظران ظهور"/ ماجرای توصیه یک شهید به دستیار دندان پزشک • عرش بلاگ

  به نقل پایگاه رویدادی تحلیلی طنین یاس، منیره غلامی توکلی – به انجام گرفتت دندان درد داشت، اشک می ریخت و می گفت: شنیدم که شما آمدید به امید درمان به این مکان آمده ام… اما نوبت ویزیت به آن خانوم جوان روستایی نرسیده بود. کادر پزشکی ساعات زیادی را کار کـــرده بودند و همگی آخرین بیماران خود را ویزیت و درمان می کـــردند. برای وساطت به سراغ جناب آقا دکتر “روستایی” رفتم و گفتم: جناب آقا دکتر! تا شما ناهار بخورید و هستآسوده کنید، من خودم کار این بیمار را انجام می دهم، فقط فرصتی بدهید تا مسئولیتم را به سایر همکاران بسپارم و بیایم! دکتر گفت: نه! خودم هستم، شما به مسئولیت تان برسید. دندان آن خانم نیاز به عصب کِشی داشت…

  ساعتی از شب گذشته بود که دیدم در می خانومند، همان خانم به محل اسکان ما آمده بود، در دستش پارچه ای گلدوزی انجام گرفته، مقداری کشک محلی ، عناب و .. داشت. برای تشکر آمده بود و دعاهای قشنگی برای عاقبت بخیر انجام گرفتنم می کـــرد. هنوز آن پارچه گلدوزی انجام گرفته را دارم و نگاهش می کنم به خودم می گویم در آن دنیا دستانم خالی هست مگر دعای دو هموطن روستایی که مطمئنم کارگشایم خواهند بود.

   

  حس قوی انسان دوستی، حیاتی ترین ویژگی دندان پزشکان جهادی

  این ها بخشی از خاطرات دکتر “حسنا جمشیدی” دانشجوی ترم ۱۱ دندان پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی هست که سابقه مسئولیت و فعالیت در اردوهای جهادی را دارد. او در نشست صمیمی طنین یاس با جهادگران به معقولت سالروز فرمان تاریخی امام خمینی (ره) مبنی بر تأسیس « جهادساخانومدگی» می گوید: سال ۹۳ به عضویت بسیج دانشجویی دانشگاه در آمدم، مدتی عضو عادی بودم و بعد تغییر عضویت داده و ” بسیجی فعال” انجام گرفتم. از همان سال در اردوهای جهادی به عنوان جهادگر شرکت می کـــردم، دانشجوی ترم سوم و منشی بخش بودم تا اینکه مسئولیت اردوها را برعهده گرفتم و الان هم مسئولیت بسیج خواهران را در دانشگاه دارم.

  وی با اشاره به اینکه در طول این سال ها در هستان های گیلان غرب، بیرجند، لرستان و کـــردستان  اردوی جهادی داشته ایم، می گوید: اسم گروه جهادی ما ” منتظران ظهور” هست و زیاد از ۵۰۰ – ۴۰۰ هستاد و دانشجوی دندان پزشکی در این گروه عضویت دارند. اما به خاطر مشکلات مالی که حتی گاهاً به معضلی برای کنسل انجام گرفتن اردو تبدیل می شود، هر بار می توانیم قریب ۱۵۰ نفر را به اردوهای جهادی ببریم که از این میان ۶۰ -۴۰ نفر خانم هستند.

  کم بود بودجه حیاتی ترین معضل اردوهای جهادی

  این دندان پزشک جهادی و عضو گروه “منتظران ظهور” ادامه می دهد: گروه ما تکمیلا تخصصی هست و ۹۰ درصد اعضا دندان پزشک هستند در کنار ما دو تیم فرهنگی نیز حضور دارند که یک تیم برای دانشجویان دندان پزشکی فعالیت می کند و دیگری پلن های فرهنگی مختص آقام روستا دارند. هر اردوی ما قریب ۱۲۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان خرج دارد که بازده آن حدود یک میلیاردو چهارصد میلیون تومان هست،

  دکتر جمشیدی با بیان اینکه هزینه هر اردو که شامل خرید لوازم و مواد دندان پزشکی و .. هست از طریق خیرین سلامت که گاها اساتید و داندان پزشکان خارج از دانشگاه نیز عضو آن هستند، تأمین می شود که جا دارد در این جا از همه آن عزیزان تقدیر و تشکر کنم.

  ده میلیون تومان  تا مرز کنسل انجام گرفتن اردو

  وی با اشاره به خاطره ای در همین زمینه می گوید: برای تأمین هزینه اردویی دچار مشکل انجام گرفته بودیم، کاری از پیش نمی بردیم مگر کنسل کـــردن آن اردو که یکی از اساتید تماس گرفتند و پرسیدند: زمان اردو چه تایم هست تا آماده شویم!؟ به ایشان گفتیم که بخاطر ۱۰ میلیون تومان کسری بودجه ای که داریم نمی توانیم این اردو را برگذار کنیم، در لحظه هستاد گرامی ما که نمی خواهند نامشان فاش شود، ۱۰ میلیون تومان را به حساب ما واریز کـــردند! از این دست خیرین کم نداریم دندان پزشکانی که وسایل و مواد را یا وقف کار جهادی می کنند یا تا پایان اردو به ما قرض می دهند.

   

   فعالیت تعداد برابر تعداد اعضا از برکات کارهای جهادی هست

  این عضو گروه جهادی “منتظران ظهور” درباره نحوه عضویت اعضای گروه می گوید: افزایش فعالیت ما در دفتر هست و سعی داریم که بچه ها را جذب دفتر کنیم در این زمنیه با رعایت ظاهر خود در ارتباط گیری با کسانی که ظاهری متفاوت با ما دارند نیز تلاش می کنیم دلیل که خدا را شکر حس انسان دوستی قوی در وجود همه آنها هست و به همین دلیل فعالیت ما نسبت به تعداد کم مان زیاد زیاد هست.  

  دکتر جمشیدی، با اشاره به نحوه ثبت نام برای اعزام به اردوی جهادی می گوید: ما میز ثبت نام داریم، ۸۰ درصد بچه ها از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی هستند، بعد از جذب انجام گرفتن در دفتر بسیج با اردوهای جهادی آشنا می شوند، اکنون ۵۰۰ تا ۴۰۰ عضو داریم با توجه به اینکه نمی توانیم همه آنها را به اردو ببریم از بینشان ۱۵۰ نفر را که غالباً ۶۰ تا ۴۰ نفر خانم هستند انتخاب می کنیم.

  اساتید و دندان پزشکان خارج از دانشگاه خیرین گمنام حوزه سلامت

  وی ادامه می دهد: برای برگزاری اردوها با اساتید خود ارتباط می گیریم و از بین  آنها هم تعدادی ما با همراه می شوند، بخاطر تبلیغاتی که انجام می دهیم از بیرون دانشگاه هم دندان پزشکانی هستند که با ما همکاری می کنند. خیلی از نیازهای ما را دندان پزشکان خارج از دانشگاه و اساتیدمان برطرف می کنند دلیل که ابزار و وسایل دندان پزشکی زیاد گران هست و بودجه ما محدود.

   

  توجیهی هستادانه؛ خدارو شکر کنید و غر نخانومید/ نکند دل خانوم روستایی بلرزد!

  این دندان پزشک جهادی و عضو گروه “منتظران ظهور” درباره نوع فعالیت کادر درمانی در اردوهای جهادی و نگاه روستاییان به آنها می گوید: بگذارید برایتان خاطره ای تعریف کنم؛ در اردوی گیلان غرب من مسئول گروه بودم، می خوهستم بچه ها را با شرایط موجود در آن روستا، نحوه ارتباط گیری شان با روستاییان و نوع پوشش و رفتارشان توجیه کنم که یکی از اسایتد ما خانم دکتر ” قبادی” این مسئولیت را برعهده گرفتند.

  ایشان که رتبه یک برد تخصصی ایران در زمینه اندو را دارند در محل اسکانمان که یک مدرسه ابتدایی زیاد فرسوده و قدیمی بود رو به دانشجویان کـــرده و گفتند: بچه ها من خیلی خوشحالم که در این مکان اسکان گرفته ایم! این مکان خیلی عالی هست! من فکر می کـــردم که باید روی زمین و خاک بخوابم با خودم کیسه خواب آورده ام! خدا را شکر کنید و غر نخانومید!.

  بعد ادامه دادند که من با خودم چادر آورده ام، زیرا فقط به این فکر کـــرده ام که به این مکان آمده ام تا کمک کـــرده و دل آقام را شاد کنم، اگر یک لحظه یک خانم روستایی با دیدن تیپ و یا آرایش ظاهری من دلش بلرزد و غباری بر دلش بنشیند، این کار من و درمانی که انجام می دهم به درد هیچ چیزی نمی خورد! تا می توانید ساده پوش باشید، آرایش نکنید ، پوست تان را صاف نکنید و محجبه باشید تا دل آقا یا خانوم روستایی گردی نگیرد.

   دکتر جمشیدی با بیان اینکه خانم دکتر الان ساکن کانادا هستند و تماسی با ما داشتند که احساس نیاز دارند که باید در اردویی جهادی شرکت کنند، می گوید: ان شاء الله امسال به کرمان خواهیم رفت.

  وی با اشاره به اینکه در اعزام ها علاوه بر مشکلات مالی، مشکلات اسکان، آب، حمام و … را نیز داریم، می گوید: برای رفع این مشکلات اساتید را در قالب گروه های سه نفره اعزام می کنیم بعد پایان کار گروه نخست، چهار نفر یا سه نفر بعدی اعزام می شوند. 

  تأثیر فرهنگی کادر درمانی از مشاوره فردی تا مشاوره تربیت فرخانومد و همسرداری

  این عضو گروه جهادی “منتظران ظهور” درباره تأثیر فرهنگی حضور پزشکان و دانشجویان بر آقام روستا می گوید: آقام به پزشک و تحصیلات و نوع کار او نگاهی دیگر دارند، روی او حساب باز می کنند و از رفتار و عملکـــرد یک پزشک تأثیر افزایشی می گیرند، قطعا حضور پزشکان ما فقط درمانی نیست، تایمی پزشک با لباس سفید با شنیدن صدای اذان کار خود را تعطیل می کند و همراه بیماران خود به سمت مسجد روستا می رود، این حرکت تأثیرش زیاد افزایش از صحبت هایی هست که یک فرد برای روستاییان انجام می دهد.

  وی ادامه می دهد: در طول راه محل اسکان تا مسجد پزشکان با آقام روستا هم صحبت می شوند، به آنها مشاوره می دهند و راهنمایی شان می کنند و بحث عقیدتی شرکت در نماز را گسترش داده به بحث های تربیت فرخانومد، همسرداری، شوهرداری، وظایف همسری و .. می کشانند… این طیف کارهای فرهنگی هم تأثیرات خود را خواهد داشت.

  توصیه یک شهید: کاش در دندان پزشکی هم اسراف نمی کـــردید!

  در پایان این گفت وگو از خانم دکتر جمشیدی خوهستیم خاطره ای زیبا برای ما نقل کند، او می گوید: در کلیه اردوهای جهادی، پایان تلاش ما این بوده هست که اسراف نکنیم، برای مثال اگر میوه ای اضافه آمد آن را به لواشک تبدیل می کنیم، تایمی بسته های غذایی می رسند، قابلمه هایی را سر سفره می آوریم تا خانم ها  اضافه غذای دست نزده خود را ابتدا در قابلمه ها ریخته و بعد غدای خود را بخورند، در این صورت اگر باز هم نیاز به غذا داشتند، قابلمه برنج و خورشت دست نزده در سفره وجود دارد…تجربه نشان داده هست که بعد از هر وعده غذایی تعدادین قابلمه برنج و خورشت اضافه می آید و ما آنها را بین روستاییان تقسیم می کنیم.

  در یکی از همین اردوها یکی از خواهران ما شبی خواب می بیند که دستیار دکتری غیر از دکتر خودش انجام گرفته هست! در خواب به آن دکتر می گوید که باید پیش دکتر خودش برود اما آن فرد نمی گذارد و می گوید: شما در همه چیز صرفه جویی می کنید و اسراف نمی کنید الا کامپوزیت! بعد کامپوزیت در دستش را چهارقسمت می کند و می گوید: همین کامپوزیت کار تو را راه می اندازد! شما که اسراف نمی کنید، کاش در دندان پزشکی هم اسراف نمی کـــردید.

  فردای آن شب، آن دستیار به سراغ من آمد و گفت: شما چنین دکتری در کادر خود دارید؟ گفتم نه! کمی هم پرس و جو کـــردم و متوجه انجام گرفتم چنین فردی در اعضای گروه نیست. ۵ شنبه بود و ما برای برگزاری دعای کمیل به مدرسه راهنمایی روستا رفتیم ، دیدم حال آن خانم دستیار زیاد منقلب هست، تصویر شهیدی را بر روی دیوار نشانم داد که هم اسم دکتری بود که در خوابش دیده بود! با دیدن نام آن شهید همه دهستان را خواندم! و از آن به بعد سعی کـــردم حتی در مواد دندان پزشکی هم مدیریت صرفه جویی داشته باشیم.

  انتهای پیام/ غ


برچسب ها: انسان ، دوستی ، سرمایه ، معنوی ، بچه ، های ، جهادی ،