تبلیغات
کاپیتان کلیپ - چه عواملی باعث توافق اوپک شد؟

چه عواملی باعث توافق اوپک شد؟

یکشنبه 11 مهر 1395 01:08 ق.ظ

 

چه عواملی باعث توافق اوپک شد؟

 • چه عواملی باعث توافق اوپک شد؟

  به گزارش بلومبرگ، استراتژی وزیر نفت الجزایر جواب داد. نمایندگان کشورهای عضو اوپک در هتلی که فاصله‌ای 40 دقیقه‌ای تا پایتخت الجزایر داشت، چاره‌ای جز مذاکره با یکدیگر نداشتند. نتیجه این سیاست این بود که پس از دو روز مذاکره، اوپک تصمیم گرفت تا برای نخستین بار در هشت سال اخیر میزان تولیدات خود را کاهش دهد. 

  گوردون گری، رئیس مرکز تحقیقات نفت و گاز HSBC در لندن اعلام کرد: «این اعلام نشان می‌دهد که اوپک آماده است تا بار دیگر عرضه را مدیریت کند.»

  با وجود اعلامیه دراماتیک اوپک که پس از یک نشست 5 ساعته انجام شد، دانه‌های این تغییر سیاست، ماه‌ها پیش کاشته شده بود.

  وزیر جدید

  در اوایل ماه می 2016، علی النعیمی (معمار سیاست‌ تولید تا حد امکان در سال 2014) پس از 20 سال از سمت وزارت نفت عربستان بازنشسته شد. جانشین او، خالد الفالح، ابتدا از سیاست‌های به جای‌ مانده از النعیمی حمایت کرد، اما او همچنین می‌خواست که تاثیر خودش را بر بازار نفت دنیا اعمال کند. 

  الفالح کار خود را به عنوان وزیر نفت جدید عربستان با تلاش برای بهبود روابط این کشور با سازمان اوپک به خصوص ایران و ونزوئلا،‌ در نشست این سازمان در وین آغاز کرد. او همچنین خواستار مذاکراتی با قطر، الجزایر، روسیه و ایران شد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، در میانه‌های آگوست، ریاض متوجه شد که اقتصاد این کشور به تقویت قیمت نفت نیاز دارد، قیمتی که دست‌کم بالای بشکه‌ای 50 دلار باشد. 

  بدون مداخله تولیدکنندگان احتمال سقوط مجدد قیمت نفت به زیر بشکه‌ای 40 دلار وجود داشته و دولت ریاض مجبور به اقدامات ریاضتی داخلی بیشتری می‌شد. علاوه بر این، عربستان نگران بود که قیمت‌های کنونی موجب کاهش سرمایه‌گذاری در پروژه‌های انرژی شود.

  پس از تحریم‌ها

  اما عربستان سعودی و ایران همچنان دور از هم باقی مانده‌ بودند. تهران که به تازگی از چنگال تحریم‌های غرب رها شده بود، از هر گونه همکاری برای کاهش تولید اجتناب می‌کرد. گفته شده ایران می‌خواست که عربستان تولیدات خود را به زیر 10 میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

  ریاض خواستار این بود که تهران سطح تولید روزانه خود را در 3.6 میلیون بشکه ثابت نگاه دارد در حالی که ایران به دنبال تولید دست کم 4.2 میلیون بشکه در روز بود.

  در نشست‌های مسکو، پاریس و وین این فاصله کاهش پیدا کرد. اما در ماه گذشته، اختلاف نظر در تولیدات ایران، میان ایران و عربستان همچنان یک میلیون بشکه در روز باقی ماند؛ سطحی که هم‌اندازه تولیدات الجزایر است.

  کاهش شکاف

  در روزی که وزرای اوپک بعد ازظهر چهارشنبه گردهم آمدند، فاصله به 200 تا 400 هزار بشکه کاهش پیدا کرده بود. زنگنه در الجزایر و قبل از آغاز نشست گفته بود: «این یک نشست تصمیم‌گیری نیست، با این همه ما قدم‌های بلندی را در این نشست برخواهیم داشت.»

  پنج ساعت بعد از این سخنان زنگنه، اوپک به یک توافق رسید: کاهش تولید تا سطح 32.5 تا 33 میلیون بشکه در روز که اندکی کمتر از سطح کنونی است. این توافق باعث شد تا قیمت نفت برنت رشدی 6 درصدی داشته باشد.

  الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه نیز اعلام کرد: «عربستان سعودی و ایران در این مذاکرات بسیار منعطف‌تر نشان دادند تا اوپک به اهداف خود نزدیک‌تر شود.»

  کار هنوز تمام نشده است، اوپک که نزدیک به 40 درصد از عرضه نفت را در اختیار دارد، در مورد جزئیات این توافق در نشست آینده 30 نوامبر در وین به بحث و تبادل نظر خواهد پرداخت.